Zgodnie z obietnicą, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dokonała wymiany nieaktualnego godła z czasów PRL na nowe godło RP - za pośrednictwem tej strony dziękujemy ROPWiM za wszystkie podjęte działania, których celem było odnowienie cmentarza jenieckiego w Tangerhutte.
Wycinki z niemieckiej prasy lokalnej na temat renowacji cmentarza przekazane przez Erharda Laubera Pierwszego Oficera (GAF- Germany Air Force)
Zdjęcie grupy 9 żołnierzy z Einsatzführungsbereich 2, należącej do Germany Air Force, zlokalizowanej w Erndtebrück, południowo-wschodniej Nadrenii Północnej-Westfalii, którzy brali bezpośredni udział w odnawianiu cmentarza:
   
Od lewej: Dennis Montag, Mirco Schwers, Stefan Tischer, Tobias Menting, Werner Klötzel, Christian Gerhard, Dirk Clemens, Erhard Lauber, Kevin Laws
Wiadomość z dnia 16 listopada 2008 r.
W dniu 16 listopada 2008 r. nastąpiło oficjalne przekazanie odnowionego cmentarza. W uroczystości wzięła udział delegacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii - Anhalt (Ministerium des Innern des Landes Sachsen-Anhalt) z Magdeburga oraz burmistrz miasta Tangerhutte. Obecny był także przedstawiciel rodzin jenieckich z Polski i reprezentant Ambasady Polskiej w Berlinie.
Dotychczasowe stare kasetony wypełnione ziemią, zostały zastąpione kamiennymi słupkami (po 8 z każdej strony), na których znajdują się płyty z wykutymi nazwiskami żołnierzy oraz datą śmierci.
Aleja wzdłuż grobów, prowadząca do pomnika oraz miejsce, gdzie stoją płyty z napisami w językach polskim i niemieckim - wyłożono kostką.
Przy wejściu do kwatery widnieje płyta informująca o pochowanych 255 oficerach z Polski, Serbii i Czech.
   
U podnóża pomnika na kamiennej podstawie znajduje się godło Polski ....
   
(Zdjęcia: Marek Bieńkowski)
Wiadomość z dnia 4 listopada 2008 r.
W dniu 16 listopada 2008 r. o godz. 10 na cmentarzu w Tangerhutte odbędzie się oficjalne przekazanie odnowionego cmentarza.
(źródło: Henryk Nazarczuk Hannover)
Wiadomość z dnia 7 października 2008 r.
Prace na cmentarzu w Tangerhutte rozpoczęły się zgodnie z planem. Teren na poziomie zero został uporządkowany i obecnie wykuwane są kamienie z nazwiskami.
Zakończenie prac przewidywane jest na około 10 listopada. Uroczyste przekazanie cmentarza odbędzie się prawdopodobnie 16 listopada - jest to w Niemczech Narodowy Dzień Pamięci (Volkstrauertag), święto wszystkich poległych na frontach obu wojen światowych.
(źródło: Henryk Nazarczuk Hannover)
Demontaż starych kasetonów.
Żołnierze z Einsatzführungsbereich 2 gestalteten Kriegsgräberstätte Erndtebrück uczestniczący w pracach renowacyjnych.
Wiadomość z dnia 1 lipca 2008 r.
Na podstawie informacji otrzymanych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w dniu 20 maja 2008 r. odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju związkowego Sachsen-Anhalt, poświęcone renowacji cmentarza w Tangerhutte. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ambasady RP w Berlinie.
Ustalono, iż tablice w języku polskim i niemieckim, znajdujące się obecnie na cmentarzu, pozostaną w niezmienionej postaci, natomiast kamienne, prostokątne pasy wyznaczające mogiły, zostaną zastąpione kamiennymi sześcianami z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich zmarłych. Przewidziana jest także renowacja obelisku złożonego z kamiennych krzyży oraz wymiana nieaktualnego polskiego godła państwowego z czasów PRL.
Rada OPWiM w oparciu o dane z PCK i dokumentację przekazaną przez stronę niemiecką skompletowała dane 202 spoczywających w Tangerhutte Polaków. Lista z nazwiskami została przekazana do Wydziału Konsularnego w Berlinie.
Rozpoczęcie prac renowacyjnych na cmentarzu planowane jest w trzecim kwartale tego roku.